Zawisza NiebieskiTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.
 

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Historia2020.12.28 23:32

Trojanowski, w służbie cara i Stalina

 
 

Rewolucja radziecka, niby robotnicza i chłopska jednak bez wsparcia ludzi wykształconych w tym przedstawicieli polskich rodów szlacheckich nie powiodła by się. gdyby takie rody jak Dzierżyńscy, Trojanowscy dużych zasług dla rewolucji nie oddały? 


 

Poznajmy przedstawiciela polskiej szlachty, który obok rodu Dzierżyńskiego do zwycięstwa rewolucji sowieckiej mocno się przyczynił. Aleksandr Antonowicz Trojanowski carski oficer, absolwent korpusu kadetów z Woroneżu, za Donem, jako oficer carskiej armii był uczestnikiem wojny rosyjsko-japońskiej 1904/1905, od 1904 był członkiem Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, partii w której po zjeździe w 1903 w Brukseli i Londynie pojawiły się dwa skrzydła mienszewickie i bolszewickie. Patrząc na późniejszą karierę w sowieckich władzach rewolucyjnych należy przypuszczać iż Aleksandr Antonowicz za bolszewikami się opowiedział. Po zesłaniu w 1910 i powrocie w 1917 już w sowieckiej armii służył. A, że służył wiernie może o tym świadczyć fakt iż został deputowanym do Zgromadzenia Ustawodawczego, od 1921 pracował w Ludowym komisariacie Inspekcji Robotniczo Chłopskiej Rosji Sowietskiej, organizacji, która przyczyniła się do wielkiego głodu w Rosji w latach 1921-1923. Działając w tej inspekcji poznaje Stalina, znajomość ta w późniejszym czasie zaważy na karierze Trojanowskiego.

Ten czas w Sowietskiej Rosji to pierwszy wielki głód, który dotknął 25 mln obywateli tego kraju, z czego ok. 5 milionów z nich zmarło. Skąd się wziął głód? W odróżnieniu od późniejszego Wielkiego Głodu na Ukrainie, wynikającego bezpośrednio z polityki Stalina i masowego eksportu żywności, by uruchomić przemysł ciężki w Kraju Rad, pierwszy głód miał szersze podstawy. Kraj był zniszczony wojną, wiele pól nie obsianych, na to nałożyła się długotrwała susza ale również działalność inspekcji robotniczo chłopskich, która chcąc zapewnić żywność w miastach ogołacała wsie, choć jeszcze nie w takim stopniu jak w późniejszych czasach pod wodzą już Stalina. Braki żywności na Ukrainie, Powołżu, Uralu zmusiły władze radzieckie do przełknięcia porażki i skierowanie próśb na zachód Europy i do USA. W lipcu 1921 roku Maksym Gorki zwrócił się o pomoc do „wszystkich uczciwych ludzi w Europie i Ameryce”. Niedługo później o taką samą pomoc o wsparcie rewolucji zwrócił się do klasy robotniczej i międzynarodowego proletariatu Lenin. Na prośby Gorkiego odpowiedzieli m.in. Amerykanie. I w tym czasie Trojanowski zajmował z ramienia Inspekcji Robotniczo Chłopskiej współpracą z organizacjami amerykańskimi. Te kontakty zaowocowały mianowaniem go na stanowisko ambasadora ZSRR w USA które pełnił w latach 1933-1938.

Rewolucja radziecka, choć z nazwy była rewolucją robotniczo chłopska, to przecież do zajmowania pewnych stanowisk potrzebowała ludzi wykształconych, choć oddanych rewolucji. Tu między innymi zaleźli swe miejsce przedstawiciele polskich rodów szlacheckich jak Dzierżyńskich, Trojanowskich …

Czy można się dziwić, że potomkowie tego rodu dziś Polaków zapraszają za Don, w miejsce gdzie ich przodkowie szlify zdobywali?

Literatura:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Trojanowski

http://fototekst.pl/bezlitosne-fotografie-glod-w-rosji-w-latach-1921-1923/

zdjęcie z archiwum Nansena rok 1921

 

 
339 odsłon  średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Wielki głód w Rosji 1920, Trojanowscy, Dzierżyńscy.
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina 
Jarosław Ruszkiewicz, 2020.12.29 o 00:00
Zawiszo Szanowny!
Domyślam się, że to o przodku tego Trojanowskiego, znanego damskiego boksera :)
Przodków się nie wybiera ale zawsze swoim własnym życiem można  jakoś naprawić krzywdy. Zdaje się, że ten niezbyt się stara.
Zresztą, szczerze mówiąc, nie bardzo mnie on i jego "przyjaciele" obchodzą.  Czasami zajrzę na ten ich portalik, żeby się pośmiać jak ich zaorujesz. Nie obraź się jednak ale to nic trudnego :) Ot, banda śmiesznych trolli, którym wydaje się, że coś znaczą. Jak ich Gawrion wyrzuci to nie będzie ich stać nawet na taką skromną stronkę jak ta. Taki nawóz blogosfery :)
W sumie to nie jest miejsce na dyskusje o internetowych wszach łonowych. Ale zaproś ich tutaj, niech nieboraki zobaczą (przez szybkę oczywiście) jak piszą Polacy po  polsku :)

PS. A wiesz, że niejaki "tezeusz" usiłował się tu zalogować? Ocipiał gostek z tego swojego umysłowego nieszczęścia :) Nie dość, że kapuś to jeszcze nie potrafi sklecić po polsku zdania prostego. W sumie nie dziwota, że ciągle leci na plagiatach.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina 
Zawisza Niebieski, 2020.12.29 o 00:31
Prawda, że tacy ludzie, co wydawałoby się iż są Polakami a stali się "wybitnymi sowieckimi rewolucjonistami" nie powinni naszej uwagi zwracać, niech ich Rosjanie i rodziny tych, co dzięki ich rządom z głodu umarli oceniają, gdyby nie to, że ich potomkowie w Polsce się zagnieżdżali, by po portalach głosić się "prawdziwymi paliakami", by nasze wartości narodowe jak wolność wypowiedzi, wolność myślenia, wolność własnej oceny wydarzeń niszczyć, zgodnie z wytycznymi jakie centrali dla jakiej pracują dostają. Z tego też powodu, ale przecież również z szacunku dla tych, którzy pod władzą Stalina, Dzierżyńskiego, Trojanowskiego i innych życie z głodu postradali. Czy pamięć tych ludzi mamy odrzucić pod hasełkiem znanym z wypowiedzi ludzi co naszej kultury nie znają? "Toż to 'Ruskie', co mi do ich życia". Jako naród szczycimy się tolerancją, do nas uciekali prześladowani w wojnach religijnych czy to z zachodu, czy też wschodu. To myśmy jako piersi pokazali Europie nie tylko konstytucję ale też unię między narodami (Unia polsko-litewska). Czy dziś widząc potomka rodu co krew tamtych ludzi na swym sumieniu ma, głoszącego, że on nam pokaże kto to ten "prawdziwy palik" mamy milczeć? Rozlazły się nam po internecie różne Trojanowskie, Dzierżyńskie, Rozmusy i inne tym podobne. Trzeba ich rodowód i prawdziwe intencje z mlekiem matki wyssane pokazywać, Polaków uczulać. Bo nasza tolerancja jest jak najbardziej wartością, ale na okradanie nas, na np. zwrot mienia bezspadkowego.

A Tezeusz/Wanda Warska? Cóż wymagać od człowieka, co po kąpieli w lustro nie może zerknąć i ustalić czy on dziewczynka czy chłopaczek i raz loguje się na portalu jako dziewczynka innym razem jako chłopaczek. Chcesz, żeby coś takiego wspięło się na takie wyżyny, by coś własnego napisać? Wszystkie polskie portale kopa mu dały, a ten lecąc pogubił "tysiące tekstów miliony czytelników" i dziś płacze, jakie niedobre były te portale.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina 
Jarosław Ruszkiewicz, 2020.12.29 o 00:34
Masz rację, polska tolerancja dla przybyszów była naszą chwałą ale jednocześnie przekleństwem. Jest wiele zacnych rodów, które mimo tego, że w Rzeczpospolitej osiadłe ledwo od 2-3 pokoleń potrafiły przyjąć nasze, polskie wartości i wiernie służyć przybranej Ojczyźnie.
A z drugiej strony są tacy Trojanowscy czy Dzierżyńscy, którzy wyrzekali się swojej Matki a ich potomkowie kontynuują to wredne dzieło.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina 
Zawisza Niebieski, 2020.12.29 o 03:54
Tolerancja jest dość odważną decyzją, bo nie wiesz kogo w swe progi wpuszczasz, możesz czasami takich Dzierżyńskich Trojanowskich, czy też Rozmusów wpuścić. Ale w ostatnich czasach widać iż świat się obudził, Tadeusz R. z Kanady został pogoniony, teraz tylko jego wieści z rosyjskich radiostacji mogą być nadawane. Również w skali bardzo mikro, potomkowie Trojanowskich i Rozmusów z polskich portali seryjnie są wykopywani. Zostają im tylko portale takie jak niedorbieni.pl. gdzie wyją do padnięcia. Wystraszona kaczka z Żoliborza tak bała się kobiet, on coś z tymi kobietami ma poważny psychiczny problem, że aż 82 radiowozy wypełnione policjantami potrzebowała, nie licząc normalnej ochrony, by z kotem wyjść z szafki kuchennej. A jeszcze nie tak dawno na Moskwę na kocie z szabeliją się wybierała. Choć 13 grudnia to ona spała do południa.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina 
Wican, 2020.12.29 o 12:32
Proszę się nie nabijac z Kaczelnika. On wkrótce może doprowadzic do ogłoszenia stanu wojennego, skoro na poprzedni zaspał.
A co do rewolucji. Ilu wśród przywódców było prawdziwych robotników? Czy chłopów? Generalnie rewolucje wywołuje inteligencja.
Ktoś kiedyś napisał (nie pamiętam kto), że rewolucje planują marzyciele, realizują fanatycy a korzyści ciągną łajdacy. Tak zmienia sie jedna osoba. Nawet cofając sie, to Robespierre był przeciwnikiem kary smierci.
Z rewolucjami jest jeszcze inny problem. Zaczynaja pożerać własne dzieci. Jak śpiewał kiedyś T'Love: "Każda rewolucja jest dobra tylko na początku drogi, bo potem wszystko zamienia się w system i są potrzebne rewolucje nowe".
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Wican → Zawisza Niebieski
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Zawisza Niebieski → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Jarosław Ruszkiewicz → Zawisza Niebieski
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Zawisza Niebieski → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Jarosław Ruszkiewicz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Zawisza Niebieski → interesariusz
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Zawisza Niebieski → interesariusz
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Zawisza Niebieski → interesariusz
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Zawisza Niebieski → Jasiek
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Jasiek → Zawisza Niebieski
więcej…