Zawisza NiebieskiTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.
 

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Humor, satyra2020.11.24 20:03 21:09

A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?

 
 
Wydaje się to pomysłem idiotycznym? Wcale nie, szczególnie gdy popatrzymy na działania naszych władz względem Warszawy i Mazowsza. Marek Suski (PiS) zapowiada wyłączenie Warszawy z Mazowsza i stolicę Mazowsza w Radomiu.
 
Warszawa nie lubi PiS, zresztą nie lubi go większość dużych miast Polski. Warszawa ma szczególne ku temu prawo, bo przecież PiS rządził tym miastem, a prezydentura tego miasta była odskocznią dla Lecha Kaczyńskiego w przesiadaniu się ze stolca* prezydenta miasta na stolec prezydenta Polski. Nie były to rządy dobre dla miasta, inwestycje biegły ślamazarnie, rządy Marcinkiewicza to pamiętne rozkopanie Krakowskiego Przedmieścia, bez inwentaryzacji infrastruktury, co spowodowało iż przez kilka lat ten prestiżowy trakt królewski wyglądał jak pole po wykopkach i dopiero następcy przywrócili mu godny wizerunek. To również początek dzikiej reprywatyzacji kamienic, gdzie oddawano kamienice wraz z mieszkańcami (decyzje Mirosława Kochalskiego), w tym również kamienicy przy ul. Nabielaka, w której mieszkała działaczka społeczna pani Jolanta Bielska, która jak plotka warszawska głosi, powiesiła się a później się podpaliła.
 
Ale popatrzmy na to historycznie
Pierwszą stolicą Polski było… nie, nie, nie Gniezno a Kraków. Oczywiście nie ujmujmy nic Gnieznu i jego znaczeniu w historii Polski, wszakże tam sytuowana była pierwsza archidiecezja w Polsce, którą mieliśmy znacznie wcześniej niż Czesi, od których podobnież przyjęliśmy chrzest. Gniezno było pierwszą stolicą biskupią, co było ważne w ówczesnej polityce. Stolicą decyzyjną w tych czasach było miejsce aktualnego przebywania księcia, a więc Poznań, Ostrów Lednicki, Kalisz… lista pretendentów mogłaby być długa. Pierwszą stacjonarną stolicą Polski był Kraków, ustanowiony przez Kazimierza Odnowiciela, gdy miasta piastowskie po reakcji pogańskiej popadły w ruinę, a Kraków znacznie wcześniej niż za panowania Polan był miastem o wysokim poziomie rozwoju, gotowym przyjąć ten zaszczyt.
 
No ale przyszedł taki król, samiśmy go sobie wybrali, co uznał iż Kraków to zbyt daleko od miejsca jego korzeni i wykorzystując pożar jaki wybuchł na Wawelu przeniósł „tymczasowo”, jakże te prowizorki w Polsce są trwałe, do Warszawy. Czy było to jakieś szczególne miejsce w Polsce? No może trochę ważniejsze na mapach ówczesnej Polski dwojga narodów, niż dziś Grajewo, nad malowniczą rzeką Wisłą położone, jakieś 4-5 dni drogi bliżej Szwecji, skąd ród swój ów władca wywodził, a nawet królem tych ziem był, zachowując swój tytuł również na „szwedzkiej emeryturze”.
Można było przenieść stolicę? Można.
 
Warszawa nas nie lubi, więc wyrzućmy Warszawę z Mazowsza.
Pomysł godny reformatorów z PiS, oni wszystko tak reformują, że później nie wiadomo z której strony to ugryźć i ile czasu będzie potrzeba, by przywrócić stan zgodny z logiką. Więc dlaczego Warszawa nie ma być wyspą pośród mazowieckiej ziemi? Wszakże od dawna obserwujemy fenomen, że w Warszawie PiS dostaje tęgie baty, ale już w gminach przylegających do Warszawy wygrywa. Ziemie te do siebie nie pasują. Więc niech sobie Warszawa będzie wyspą pośród łanów zbóż Mazowsza, może jeszcze wyłączymy z niej Żoliborz jako wyspę w środku miasta i zmienimy nazwę. Ostatecznie, Żoliborz znaczyło kiedyś „piękny las”, a czy ktoś na Żoliborzu widział lasy, bory? Nazwijmy to miejsce, np. Kaczogrodem, no chyba, że ktoś ma lepsze pomysły.
 
No ale gdzie postawimy stolec Mazowsza?
No znów patrząc okiem historyka jest jedno miejsce, które wskaże każdy, kto z Mazowsza korzenie swe wywodzi, od czasów Miecława (Masława), przez rozbicie dzielnicowe, Piastów mazowieckich to Płock był stolicą ziem Mazowsza, miejscem gdzie władcy Mazowsza swój stolec ustawiali. Nie ma na Mazowszu innego takiego miejsca. Ale nie dla PiS. Dla PiS stolicą Mazowsza może być tylko Radom.
Znów popatrzmy na to miasto historycznie, choć dziś zaliczane jest do miast mazowieckich, Radom to odwieczne miasto leżące na peryferiach Małopolski o lepsze z Kielcami się bijące. No ale dziś Radom ma duże znaczenie dla PiS. To miasto gdzie najlepsze „lody” PiS kręci, że wspomnę tylko aferę określaną jako „układ radomski”. To dziwne prowadzenie drogi w gminie Kowala, tak krętą ścieżką by przebiegała przez działki będące w posiadaniu osób powiązanych z PiS. Radom to również miasto powiązane z Bałtykiem, to tam Macierewicz planował postawić Stocznię Marynarki Wojennej. Czy przenieśli, nie wiem. Ale w Polsce słychać ostatnio o kopaniu jakiegoś kanału, możliwe, że do Radomia go kopią. To również lotnisko, na którym samoloty można spotkać równie często jak bielika amerykańskiego w naszych lasach. Choć zgodnie z planami PiS ma się ono stać centralnym lotniskiem Polski dla tanich linii lotniczych. 100 km. od Warszawy? Z pobliskiego Grójca Marek Suski się wywodzi. Dobrze..., pozostawię ocenę czytelnikom.
 
Więc dlaczego nie przenieść stolicy do Grajewa?
Dlaczego Grajewo? Znów zagłębmy się w historię. To miejsce gdzie ród Lecha i Jarosława Kaczyńskich przekształcił się z rosyjskojęzycznego na polskojęzyczny, stali się polskimi patriotami. Rody zarówno Jadwigi jak i Rajmunda, rodziców braci, wywodziły się z kresów, spod Odessy, z Galicji.**. Zarówno dziadkowie po mieczu ojca i matki braci byli carskimi oficerami. Jeden z nich walczył w wojnach krymskich, gdzie po drugiej stronie frontu dziad Winstona Churchilla stawał, drugi zginął w zawierusze rewolucji październikowej.
Rodzina Franciszki, babki braci miała majątek pod Odessą, po ślubie z Aleksandrem Kaczyńskim – wysoko postawionym urzędnikiem kolejowym przenieśli się do Grajewa, choć kończyli rosyjskie szkoły i posługiwali się językiem rosyjskim to właśnie w Grajewie, gdzie urodził się ojciec braci, Rajmund Kaczyński, dokonała się przemiana rodu ruskiego na polski.  Rajmund Kaczyński bezsprzecznie był już polskim patriotą, uczestnikiem powstania warszawskiego, batalion „baszta”, odznaczonym najwyższymi odznaczeniami za odwagę. Postać tę warto pokazać polskiemu czytelnikowi, może w kolejnym tekście przybliżę, bo jest ona jakby w „dzisiejszej historii” pomijana.
 
Więc skoro Radom ma być stolicą Mazowsza, dlaczego nie przenieść stolicy Polski do Grajewa? Piękne to okolice, piękne postacie z miasta tego swój rodowód wiodą, szansa na pobudowanie nowoczesnego miasta, na miarę Centralnego Portu Lotniczego, w prawie dziewiczym terenie, w którego historii z upływem czasu bracia Kaczyńscy mogą okazać się kimś na miarę Romulusa i Remusa dla Rzymu? A miejsce to równie pasuje na stolicę Polski jak Radom na stolicę Mazowsza.
 
Dane w oparciu o poniżej wymienione artykuły: 
*          określenia tego w znaczeniu dawnym, tron, władza książęca, biskupia użyłem gdyż słowo „stolica” od tego wyrazu brzmienie swe wynosi.
 

 
259 odsłon  średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Mazowsze, Radom, PiS.
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?   
Jasiek, 2020.11.24 o 21:04
Sam nie wiem...
Sprawa może mieć całkiem poważny aspekt obronny.
U szkopów instytucje państwa nie są skupione w jednym mieście, więc może warto byłoby to rozważyć.

A co do lotnisk to akurat myślę, że wszyscy patrzą na tę kwestię z trochę niewłaściwej perspektywy "tu i teraz", a przecież trzeba rządzić tak, żeby Polaków było jak najwięcej i żyło im się jak najlepiej. Wtedy każde większe miasto powinno mieć lotnisko, a Warszawa może mieć ich kilka - jak Londyn i NY. Ważne aby były dobrze skomunikowane i one jak i infrastruktura były pobudowane za swoje (czyli suwerenność monetarna się kłania) a nie "ŁolaBoga!, ŁolaBoga! Panie! A ile to byndzie kosztować!"

Wzrost zamożności Polaków powinien też przecież skutkować wzrostem ilości statków powietrznych - bo fajnie jest mieć swój samolot :-)

No to się rozmarzyłem.

Oczywiście 5*

Ukłony
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa? 
Zawisza Niebieski, 2020.11.24 o 21:14
Właśnie sobie przypomniałem, że przecież Radom ma jeszcze jedną znaczącą funkcję dla kraju. Przecież Macierewicz chciał z tego miasta zrobić miasto stoczniowe. Tam miała powstać stocznia wojenna, tak tajna, że ze 300 km oddalona od brzegów Bałtyku. Na razie kanał kopią, by nim statki wojenne spławiać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa? 
interesariusz, 2020.11.25 o 10:10
Biorąc pod uwagę charaktery Warszawiaków, najlepiej byłoby zostawić Warszawę w stanie pohitlerowskim, a nie odbudowywać wysiłkiem całego narodu.

Pamiętam, iż jako dziecko odmawiałem sobie loda i wrzucałem złotówkę do puszki "cały naród odbudowuje swoją stolicę".

Taki dziecinny odruch dobroci w imię wyższych celów. Nie powiem, że się go wstydzę, ale uważam że bokiem mi, i większości z nas, wyszedł.

Warszawiacy traktowali nas jak podludzi, korzystając z przywilejów, jakie dawała bliskość władzy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa? 
Zawisza Niebieski, 2020.11.26 o 18:08
W mojej ocenie Interesariuszu wychodzą z ciebie kompleksy. Zawsze się śmieję, że jestem dłużej od Kaczyńskiego Warszawiakiem o jedno pokolenie. Czyli jako urodzony w Warszawie z ojca urodzonego w Warszawie mam prawo nazwać się Warszawiakiem i powiem ci, że wielokrotnie miałem z takimi uprzedzeniami problemy. Mam w tej chwili taką opowiastkę którą cały problem śmiechem rozkładam i sztucznie tworzony problem znika. Prawda jest jedna, nikt z nas nie decydował gdzie się urodzi i żadna to nasza zasługa, czy urodziłem się w mieście X czy Y. Nie to, gdzie się urodziłeś a to kim jesteś świadczy o człowieku. I wcale życie w Warszawie nie było związane z takimi przywilejami. Warszawskie dzieci po wojnie po skończonych zajęciach w szkole szli do miasta wybierać z gruzów dobre cegły, a to poświęcenie o którym mówisz to była odpowiedź Polaków na plany Hitlera by znieść to miasto z mapy świata. Tak jak nie udało mu się zbudować 1000-letniej Rzeszy tak i nie udało mu się zmieść Warszawy z mapy świata. Ale nie Hitler tu ważny, to odpowiedź na odwieczne niemieckie poczucie wyższości, podczas gdy w 40% są to Celtowie, w 20% Słowianie a tylko ok. 10% to ci proto-germanie.
Ale wracając do twoich uprzedzeń, taką opinię iż Warszawiacy traktują pozostałych Polaków za "podludzi" wyrabiają ci, co do Warszawy przyjechali. Dla nich status Warszawiaka jest czymś ważnym i chcą to pokazać. Po dziś dzień utrzymuję kontakty z kolegami z liceum. Kiedyś rozmawialiśmy o tym i uwierz mi, że nikt z nich, a przecież każdy z nich urodził się w Warszawie nie traktowali tego jako jakieś wywyższenie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa? 
interesariusz, 2020.11.26 o 18:52
widzę, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, co daje bycie "wykształconym z wielkiego miasta", zwłaszcza największego, z najlepszą infrastrukturą, bliskością władzy, a zatem i ustwienia, możliwością korzystania z usług, o których inni mogli tylko marzyć, większymi możliwościami edukacji, itd.

kiedyś sieci nie było.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa? 
Zawisza Niebieski, 2020.11.26 o 20:48
Być "wykształciuchem" z wielkiego miasta... Prawda dla osób z małych miejscowości edukacja przy domu kończy się na szkole podstawowej, może średniej, później trzeba więcej wysiłku, bo mieszkać w bursie, w akademiku. Mamusia obiadku na stół nie poda, co najwyżej w słoiczek zapakuje, ale to już trzeba sobie samemu odgrzać. Tak, ludzie z małych miejscowości chcąc coś zdobyć w życiu muszą szybciej dorosnąć, ale czy to źle? Mnie zawsze imponowali tacy, co z pijackiej rodziny potrafili się wyrwać i coś osiągnąć. Choć jest druga strona tego medalu, ci ludzie często idą po trupach, nieważne, że kolega, jeśli jego stołek będzie kolejnym stopniem w mojej karierze, a to cecha której nienawidzę.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa? 
interesariusz, 2020.11.26 o 23:02
też nie lubię drapania się do góry po plecach innych, (solidaruchy pokazały nam, jak to się robi w wymiarze zespołowym),

ale żartem zbywasz realny problem, różnica pomiędzy Warszawiakiem, a takim choćby Poznaniakiem, była jak pomiędzy księciem i żebrakiem (jeden wykształcony z pałacu, drugi głupi z psiej budy).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa? 
Zawisza Niebieski, 2020.11.27 o 19:16
Dziwi mnie twoja opinia o poznaniakach. Przecież to jeden z lepiej uprzemysłowionych regionów Polski, region słynny z porządków, no powiedzmy, dziś to raczej dobra opinia niż rzeczywistość. Tak więc nie widzę uzasadnienia dla twojej opinii. Prawda, znam jednego idiotę z Poznania, ale drugi jest z Warszawy a trzeci z Gliwic, więc to raczej rozkład normalny idiotów w Polsce.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa? 
interesariusz, 2020.11.28 o 17:10
Poznań, to tylko pierwsze miasto z brzegu, aby nie przywoływać Wrocławia, skąd jestem.

Jest to opinia o wszystkich Polakach, poza warszawką. A dokładniej ocena warszawki na tle narodu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Wican → Zawisza Niebieski
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Zawisza Niebieski → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Jarosław Ruszkiewicz → Zawisza Niebieski
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Zawisza Niebieski → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Trojanowski, w służbie cara i Stalina
Jarosław Ruszkiewicz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Zawisza Niebieski → interesariusz
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Zawisza Niebieski → interesariusz
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Zawisza Niebieski → interesariusz
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Zawisza Niebieski → Jasiek
Re: A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?
Jasiek → Zawisza Niebieski
więcej…