Zawisza NiebieskiTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.
 

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Polska2019.09.08 17:50

Katastrofa kolektora a polityka

 
 
Dziś widzimy jak w kampanii wyborczej próbuje się wykorzystać katastrofę w Warszawie. Nigdy lansowanie się polityków na tle katastrofy, ludzkich problemów nie było przez społeczeństwo akceptowane. My ich nie chcemy tam widzieć.
 
Kto zawinił w tej katastrofie?
Zawinili inżynierowie, ci co opracowywali koncepcję, przyjmowali rozwiązania, nadzorowali budowę, odbierali prace i wreszcie konserwowali system. Kto i w jakim stopniu powinna ustalić odpowiednia komisja złożona z osób kompetentnych.
 
Obecna oczyszczalnia Czajka jest kontynuatorką wcześniejszej Czajka I, która była w stanie oczyszczać ścieki tylko z części dzielnic Warszawy. Przed długi czas znaczna część ścieków spuszczana była do rzeki, czyli mieliśmy stan jak teraz po katastrofie kolektora.
 
Jak powinna wyglądać prawidłowa praca przy jakiejkolwiek katastrofie?
To odwrotność działań Macierewicza, który z każdym pomysłem latał do mediów. Odpowiednie służby winny poinformować społeczeństwo o katastrofie, sprawdzić jakie zagrożenie katastrofa ta wprowadza dla ludności, ewentualnie podjąć działania ewakuacyjne i inne ochronne, jak choćby wprowadzenie pewnych zakazów czy ratunek dla osób poszkodowanych. Równocześnie powstaje sztab kryzysowy, jest to sztab powoływany przez rząd i mający do dyspozycji sprzęt rozlokowany po całym kraju, którego utrzymywanie przez dane miasto jest bezcelowe. W tym przypadku mamy most pontonowy, którym dysponuje wojsko, pompy do przesyłania ścieków. Ten sztab wdraża działania doraźne, pozwalające jak najszybciej ograniczyć lub usunąć czynniki szkodliwe dla społeczeństwa. I taki sztab powołał rząd wynikiem działania którego jest otwierany dziś prowizoryczny most z kolektorem pozwalającym przesłać ścieki na drugą stronę rzeki, czyli zakończyć spust ścieków do rzeki.
 
W tym czasie powstają i działają inne zespoły, które mają ustalić przyczynę awarii, stan instalacji, sposób usunięcia zniszczeń a także zaproponować zmiany pozwalające na powstanie podobnej katastrofy w przyszłości. Z tego co wiemy z prasy, dziś otwierane rozwiązanie prowizoryczne powinno działać przez 2 miesiące. To wydaje się dziś czasem zbyt krótkim. Trzeba poszukać innego rozwiązania prowizorycznego. Tu mówi się o zbudowaniu kolektora podwieszonego do mostu. Wymaga to analiz choćby wpływu dodatkowego obciążenia na most. Przecież nie był on projektowany na takie dodatkowe obciążenie.
 
Przed przyjęciem koncepcji budowy oczyszczalni i zastosowania tego nieszczęsnego kolektora, przed rokiem 2008 były dwie koncepcje. Jedna budowy dwóch oczyszczalni, druga jednej większej z kolektorem przesyłowym. Z pewnością specjaliści dziś drugi raz rozważą te dwie koncepcje. Koncepcja dwóch oczyszczalni jest z oczywistych względów droższa, ale równocześnie bardziej perspektywiczna, ale też dłuższa w realizacji, Rozbudowa Czajki trwała 4 lata, (2008-2012).
 
Na jaką informację ze strony rządzących winniśmy liczyć?
Z pewnością nie powinno być to realizowane jak robił to Macierewicz, że w prasie pojawiał się każdy pomysł z informacją iż jest to najbardziej prawdopodobna hipoteza. Po czasie niezbędnym dla prac komisji powinniśmy się dowiedzieć jaka była przyczyna, jakie straty, jakie przyjmuje się rozwiązania. Ale to nie teraz na szybko, tylko po spokojnych przemyśleniach i znalezieniu najlepszego rozwiązania.
 
Dzisiejsze działania wydają się być rozsądne. Sztab kryzysowy zadziałał prawidłowo, znaleziono tymczasowe rozwiązanie, czy można było szybciej? Możliwe, ale nie było tu bezpośredniego zagrożenia dla ludzi jak w przypadku awarii w Orlenie, kilka dni temu. Dalej powinny pracować komisje, a one nie mają wiele czasu. Dwa miesiące to nie jest czas długi. Wyraźnie widać, że rząd wyciągnął wnioski z klęski jaką był wiatr powalający lasy na Pomorzu. Wtedy padały takie słowa, jak „nie wysyła się wojska do zbierania liści”, zamiast ratować ludzi i dobytek obchodzono święto wojska. Tym razem rząd zadziałał prawidłowo i tak być powinno. Nie jest to żadna przyczyna do wypinania piersi do orderów. Bo czy sprzedawczyni powinna dostawać order, gdy wieczorem w kasie nie było manka? To jest norma i prawidłowość.
 
Lansowanie się polityków na tle katastrofy jest co najmniej niesmaczne. Ile było protestów społecznych, gdy przy zagrożeniu np. powodzią politycy latali na wały wraz z całą watahą fotoreporterów przeszkadzając tym, co ratowali dobytek ludzi. Tam mają być ci, co pomagają a nie ci, co się lansują. Od władz miasta oczekujemy rzetelnej informacji wtedy gdy ona się pojawi, a od inżynierów rozwiązań, które pozwolą uniknąć podobnej awarii w przyszłości.
 
Na rozliczenia, kto zawinił i w jakim stopniu przyjdzie czas.
 

prawa autorskie: jestem autorem tekstu, zd.:PAP/Marcin Obara 

 

 
351 odsłon  średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Warszawa, oczyszczalnia czajka, kolektor, katastrofa.
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Marsz patriotyczny 2020 "O cześć wam panowie..."
Jasiek → Zawisza Niebieski
Re: Marsz patriotyczny 2020 "O cześć wam panowie..."
Zawisza Niebieski → Jasiek
Re: Marsz patriotyczny 2020 "O cześć wam panowie..."
Jasiek → Zawisza Niebieski
Re: Świnia co wczoraj był kolegą…
Zawisza Niebieski → MONACO
Re: Świnia co wczoraj był kolegą…
MONACO → Zawisza Niebieski
Re: Oby TVPiS twoich dzieci nie uczyło
miarka → Zawisza Niebieski
Re: Państwo z tektury, czyli „rząd zdał egzamin [...]
Zawisza Niebieski → interesariusz
Re: Państwo z tektury, czyli „rząd zdał egzamin [...]
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: lichocka, turczynowicz-kieryłło, kurcyusz-furmiak, [...]
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: lichocka, turczynowicz-kieryłło, kurcyusz-furmiak, [...]
Zawisza Niebieski → interesariusz
Re: lichocka, turczynowicz-kieryłło, kurcyusz-furmiak, [...]
interesariusz → Zawisza Niebieski
Re: Środkowy palec posłanki Lichockiej
MONACO → Zawisza Niebieski
Re: Środkowy palec posłanki Lichockiej
Wican → Zawisza Niebieski
Re: Rozterki Andrzeja Dudy
Ikulalibal → Zawisza Niebieski
więcej…